o mně

Helen Schargo

Jmenuji se Helena Schargo a narodila jsem se v Krušných horách. Pocházím z Kovářské a  jsem stále "holka Krušnoholka."

Svůj  první obraz jsem namalovala na základní škole  na plátěné prostěradlo natlučené hřebíky do kusu dřeva.

Malování mne bavilo. Malovat jsem se naučila sama, pouze pozorováním.

Svou první samostatnou výstavu obrazů jsem měla o mnoho let později v Karlových Varech a uváděl ji spisovatel a bývalý disident Jindřich Konečný.

Náhoda tomu chtěla a cesta mne přivedla do pražského atelieru Tomáše Kubíka, absolventa AVU, hyperrealisty. Stal se mým velkým učitelem. To on mne naučil staré postupy a techniky v malbě a také obdiv k figurální tvorbě.

Při toulkách Prahou jsem se jednoho dne ocitla v galerii uměleckých pannenek. Byl to okouzlující svět, byť jako malá jsem si s panenkami niky moc nehrála, tak tyhle stály za to. Napadlo mne, že bych si mohla zkusit vytvořit  koně,  Namalovala jsem si látku  secesními motivy a následně ji použila jako střih pro výrobu textilního koně. Nikde jsem se totiž nesetkala s textilním koněm, který by měl realistické tvary. To byla výzva. Koně byli v mém srdci a nyní se začali rodit pod mýma rukama. Zkrátka koně byli všude, kam se podíváš.

V roce 2014 jsem uspořádala tematickou výstavu Rok koně v Ostrovské oranžerii Václava Havla. Rok 2014 byl totiž skutečným čínským rokem koně.

V tom roce jsem se vrátila zpět ke koním živým.

V posledním roce jsem začala šít i koníky na tyči známe jako Hobby Horse. Každého koníka tvořím mnoho hodin a dní a snažím se, aby nejenom dobře vypadal, ale splňoval i kritéria pro závody Hobbyhorsingu.

Přeji si, aby má tvorba přinášela všem radost, originalitu  a světlo.