o mně

Helen Schargo

Jmenuji se Helen Schargo a narodila jsem se jako Helena Scharnaglová v Krušnohorských Vejprtech.

Dětství a dospívání jsem prožila v Kovářské.


Své první obrazy jsem namalovala na základní škole  na plátěné prostěradlo natlučené hřebíky na kusu dřeva.

Po střední škole jsem se setkala s talentovanou módní návrhářkou Janou Hybnerovou z Karlových Varů. Spolupracovala jsem na její první módní přehlídce, kterou moderoval Leoš Mareš. K této přehlídce jsem malovala velkolepé kulisy se zimní krajinou.

Svou první samostatnou výstavu obrazů jsem měla v Karlových Varech a uváděl ji spisovatel a bývalý disident Jindřich Konečný.

Cesta mne svedla do pražského atelieru Tomáše Kubíka, absolventa AVU, hyperrealisty. Stal se mým velkým učitelem. To on mne naučil staré postupy a techniky v malbě a také obdiv k figurální tvorbě.

Později mne inspirovala tvorba uměleckých panenek. Namalovala jsem látku se secesními motivy a následně ji použila jako střih pro výrobu textilního koně. Nikde jsem se totiž nesetkala s textilním koněm, který by měl realistické tvary. Byla to výzva. Koně byli v mém srdci a nyní se začali rodit pod mýma rukama. Zkrátka koně byli všude, kam se podíváš.

V roce 2014 jsem uspořádala tematickou výstavu Rok koně v Ostrovské oranžerii Václava Havla. Rok 2014 byl totiž skutečným čínským rokem koně. V tom roce jsem se vrátila zpět ke koním živým.

Můj příběh pokračuje. Je čas vrátit se zpátky do světa snů a pohádek. Je čas dát ze sebe to nejlepší. Dávat radost a úsměvy tam, kde jsou třeba. Skrze mé obrazy, skrze mé koně.  Doufám, že i vám přinesou radost a probudí hravost.